• TurkishEnglishGermany

BLOG YAZILARI

CUMHURBAŞKANI TATAR’DAN BİNBAŞI NİHAT VE AİLESİNE VEFA

KKTC Cumhurbaşkanı Ersin Tatar Elazığ temasları çerçevesinde, Tabip Tuğgeneral Nihat İlhan’ın ve 1963’te Kumsal katliamında Rumlar tarafından şehit edilen eşi Mürüvvet İlhan ile üç çocuğunun kabirlerini ziyaret etti.

Gün içerisinde Ulucami Kültür evini de ziyaret eden Cumhurbaşkanı Tatar’a, Elazığ Valisi Erkaya Yırık, Elazığ Belediye Başkanı Şahin Şerifoğulları, bazı bölge milletvekilleri, sivil toplum örgütü temsilcileri ve Nihat İlhan’ın ailesi eşlik etti.

İlhan ve ailesinin kabri başında yaptığı konuşmada Cumhurbaşkanı Tatar, kanlı noelde Nihat İlhan’ın eşi ve çocuklarının hunharca katledilerek şehit edildiklerini belirterek, büyük bir soykırımdan geçmiş olan Kıbrıs Türk halkının Türkiye’nin desteği ile bugünlere geldiğini anlattı.

“Şu anda bir devlet sahibiyiz, bir cumhuriyetimiz var. Türkiye ile son derece uyum içinde milli davamızı savunmaya devam ediyoruz” diyen Cumhurbaşkanı Tatar, vefa duygusu ile Nihat İlhan ve ailesinin kabirlerini ziyaret ettiğini vurguladı.
Cumhurbaşkanı Tatar, konuşmasının ardından kabirlere çiçekler ve Lefkoşa  Kumsal’da öldürüldükleri evin bahçesinden getirilen toprağı bıraktı.

Ardından Cumhurbaşkanı Tatar, Nihat İlhan ve şehit edilen ailesinin anısına yapılan anıtı ve İlhan ailesinin evini ziyaret etti.

05 Temmuz 2021 360 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR