• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

ÖZBEKİSTAN İSTİKRARDAN VE KALKINMADAN YANA OY KULLANDI

Özbekistan’da yapılan cumhurbaşkanlığı seçimini, 27 yıllık Kerimov iktidarından sonra göreve gelen ve ülkesini dünyaya açan Şevket Mirziyoyev oyların yüzde 80,1’ini alarak yeniden kazandı.

Merkezi Seçim Komisyonu Başkanı Zayniddin Nizamhocayev, düzenlediği basın toplantısında, Cumhurbaşkanı Mirziyoyev’in demokrasi kurallarına, ulusal yasalar ve uluslararası hukuk normlarına uygun olarak dün yapılan seçimlerde seçmenlerin yüzde 80,1’inin oyunu alarak yeniden cumhurbaşkanı seçildiğini duyurdu.

Nizamhocayev, “5 siyasi parti ve adayları arasında gerçek bir rekabet ortamında gerçekleşen cumhurbaşkanlığı seçimi, Özbekistan’da özgürlük ve demokrasinin giderek pekişmekte olduğunun açık bir göstergesidir.” dedi.

Yaklaşık 35 milyon nüfusa sahip ülkede, toplam 20 milyondan fazla kayıtlı seçmen bulunuyor. Cumhurbaşkanlığı seçimi için ülke genelinde 10 bin 760 sandık kuruldu.

5 aday yarıştı

Yasa gereği sadece siyasi partilerin cumhurbaşkanı adayı gösterebildiği seçimlerde Ekoloji Partisinden Narzulla Oblomuradov, Halk Demokrat Partisinden Maksuda Vorisova, Milli Şahlanış Demokrat Partisinden Alişir Kadirov, “Adalet” Sosyal Demokrat Partisinden Bahrom Abduhalimov ile Liberal Demokrat Partisinden yeniden aday gösterilen Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev yarıştı.

Cumhurbaşkanının 5 yıllığına seçildiği Özbekistan yasalarına göre, herhangi bir adayın seçimleri kazanması için oyların yarısından fazlasını alması gerekiyor. Aksi halde en çok oyu alan 2 adayın seçimlerin 2’nci turunda yarışması öngörülüyor.

Seçimi 50’den fazla ülkenin yanı sıra Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Şanghay İşbirliği Örgütü, İslam İşbirliği Teşkilatı, Türk Konseyi ve Bağımsız Devletler Topluluğunun aralarında bulunduğu kuruluşlardan 1000’e yakın uluslararası gözlemci takip etti.

Ülkeyi 27 yıl boyunca yöneten ilk Cumhurbaşkanı İslam Kerimov’un Eylül 2016’da vefat etmesi üzerine aynı yıl aralık ayında düzenlenen erken seçimlerde, 3 rakibi karşısında seçmenlerin yüzde 88,61 oyunu alan Mirziyoyev kazanmıştı.

 Dünya liderlerinden Mirziyoyev’e tebrik

Öte yandan, başta Türk Dünyasının devlet başkanları olmak üzere, dünya liderleri yeniden cumhurbaşkanı seçilen Şevket Mirziyoyev’i kutladı.

Özbekistan Cumhurbaşkanlığı Basın Ofisinden yapılan açıklamaya göre, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Özbekistan’daki cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Mirziyoyev’i telefonla arayarak tebrik etti.

Erdoğan, Mirziyoyev’e görevinde başarılar diledi ve seçim sonuçlarının, ülke halkının Özbekistan’daki değişimi geniş bir şekilde desteklediğini gösterdiğini kaydetti.

Telefon görüşmesinde iki lider, Yüksek Düzeyli Stratejik İşbirliği Konseyi’nin yapılacak toplantısı ve Türk Konseyi zirvesine hazırlık meselelerini de görüştü.

Görüşmede, karşılıklı ticaretin arttırılması, büyük yatırım projelerinin hayata geçirilmesi ve önemli eğitim programlarının uygulanmasına yönelik ortak çabaların sürdürülmesinin önemi vurgulandı.

Kazakistan Cumhurbaşkanı Kasım Cömert Tokayev, Türkmenistan Cumhurbaşkanı Gurbangulı Berdimuhammedov, Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman, Kırgızistan Cumhurbaşkanı Sadır Caparov, Belarus Cumhurbaşkanı Aleksandr Lukaşenko ve Kazakistan’ın Birinci Cumhurbaşkanı Nursultan Nazarbayev de telefonda aradıkları Mirziyoyev’i cumhurbaşkanlığı seçilmesinden dolayı kutladı.

Şevket Miramanoviç Mirziyoyev kimdir?

1957 yılında doğdu.1981 yılında Taşkent Sulama ve Islah Enstitüsü’nden mezun oldu. 1996- 2001 yılları arasında Cizzak Valisi olarak görev yaptı. 2001-2003 arasında ise Semerkant Eyaleti Valiliği görevinde bulundu.

12 Aralık 2003 tarihinde Özbekistan Devlet Başkanı İslam Kerimov tarafından başbakanlığa atandı ve Özbekistan Meclisi’nde güvenoyu aldı.

İslam Kerimov’un vefat etmesi üzerine 8 Eylül 2016 tarihinde Özbekistan Meclisi tarafından seçimlerin yapılacağı tarihe kadar Özbekistan devlet başkanı olarak görevlendirildi.

4 Aralık 2016 tarihinde gerçekleşen seçimlerde ise oyların 88,61’ini alarak devlet başkanı olarak seçildi.

Şevket Mirziyoyev dışa açılma, kurumsallaşma ve yenileşme yönünde attığı adımlarla dikkat çekti. Başta Türkiye olmak üzere, Türk Konseyi üyesi ülkelerle siyasi, ekonomik ve kültürel ilişkilere büyük önem verdi. Ülkesini Türk yatırımcılara açtı. Dünyanın saygın yayın organları 2019’un en çok gelişme kaydeden ülkesi olarak Özbekistan’ı belirledi. Dünya Bankası’nın “Küresel Ekonomik Tahminler” (Global Economic Estimations) raporunda Özbekistan yıllık yüzde 7,8 büyüme oranı ile dünyanın en hızlı büyüyen 5 ekonomisinden biri olarak açıklandı.

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

İkili ilişkiler her geçen yıl gelişiyor

Kazaki tan Ankara Büyükelçi i Abzal Saparbekuly, Kazaki tan ve Türkiye ara ındaki diplomatik ilişkilerin 30 yıldönümü ve ile iyle ba ın toplantı ını düzenledi Büyükelçi Abzal...

BOSNA’DA BU SEFER GEÇ KALMAYALIM!

O manlının bölgeyi terk etme inin ardından kan ve gözyaşının bir türlü dinmediği Bo na’da yine tehlike çanları çalıyor! Vahşi batının “Çözüm ve barış formülü” olarak...