• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

AZADLIK ATEŞİNİN TABUTA SIĞMAYAN MEŞALESİ POLAD HAŞİMOV

Tümgeneral Polad Haşimov. Türk’ün son zaferi Karabağ’ın meşalesini yakan kahraman komutan. Ülkesi tarafından “milli kahraman” ilan edilen Haşimov artık, 350 milyonluk Turan ailesinin kahramanı.

Ermenistan, 12 Temmuz 2020’de yaklaşık 30 yıldır işgal ettiği toprakların dışında bulunan; Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan sınırındaki Tovuz vilayetine ağır silahlarla saldırır. Artık hepimizin annesi olan Semaye anamızın  “Siper generali” diye tanımladığı Tümgeneral Polad Haşimov, her zaman olduğu gibi o günde askerleriyle birlikte siperdedir. Çatışmalar sırasında ağır silahlardan birini kullanan askerlerinden biri o gün birliğinde olmayınca alır eline silahı, başlar çarpışmaya. Tek başına 19 Ermeni itini itlaf eder. İki gün süren çarpışmalar sonucunda, Tümgeneral Polad Haşimov, Albay Ilgar Mirzayev ve 10 Azerbaycanlı yiğit şahadet şerbetini içer.

General şehit olduysa daha neyi gözleyirik”

Acı haberi duyan onbinler şehit Tümgeneral Polad Haşimov’un annesinin Sumgayit’deki evininin önünde toplanır; “ Başını dik tut evlatların seninle, hakkını helal et şehit anası, Karabağ bizimdir bizim kalacak” sloganları atarlar. Azerbaycanlı gençler kendilerini sakinleştirmeye çalışan ordu yetkililerine; ‘General de şehit olduysa daha neyi gözleyirik, bırakın biz gidek ve 30 yıldır esir olan topraklarımızı aza edek” şeklinde tepkilerini dile getirirler.

Saldırılara tepkiler daha sonra başkent Bakü’ye de sıçrar ve binlerce Azerbaycanlı Milli Meclis’in önünde toplanarak Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’den seferberlik kararı vermesini ister. Kısacası o yiğit adam aslında şahadet şerbetini içerken bile ülkesine hizmet eder ve II. Karabağ Savaşı’nın fitilini ateşler.

“Ben oda generali değil, siper generali yetiştirmişem”

EkoAvrasya’nın davetlisi olarak kızı Kemale ile birlikte başkent Ankara’ya gelen kahramanımızın annesi Semaye ana oğlunu şöyle anlatıyor; “ O derdi ki; vatan anadan öte. Öyle de yaptı, vatanını anasından üste koydu ve şehit oldu. Askerlerini kendi çocuklarından çok severdi. Şehit olmakla da tüm Azerbaycan’ı ayağa kaldırdı, II. Karabağ Muharebesi başladı ve Türk kardeşlerimizde bizleri yalnız bırakmadı. Azerbaycan, arkasına Türk kardeşlerini de alarak 30 yıldır işgal altında olan Karabağ’ı azad etti. Türk ordusu bizimle birlikte oldu ve Karabağ’ı kurtardık. Azerbaycan ordusu da, Türk ordusu da kartaldır.

Azerbaycan’da generaller nerdedir? Polad’ta general idi ama hep askerlerinin yanında oldu ve onlarla birlikte şehit oldu. Ben onun için diyorum ki; Ben oda generali değil, salon generali değil, siper generali yetiştirmişem..”

Çok iyi bir öğrenci olmasına rağmen askerliği tercih ettiğini de sözlerine ekleyen Semaye ana can paresi Polad’ını şu cümlelerle anlatmaya devam ediyor; “Tarihi çok severdi, odası tarih kitaplarıyla doluydu, çocuklarına da o kitapları okuturdu. Çocuklarına ceza vereceği zaman onları kitap okumakla cezalandırırdı. Derdi ki; ‘Bu kitabı 2 gün içerisinde okuyacaksın ve bana anlatacaksın’ Azerbaycan’da ne kadar tarih kitabı varsa okurdu.

Türkiye’yi çok severdi. Rusya’da eğitim gören generalleri hiç sevmezdi. Türkiye’nin eğitimini ve savaş taktiklerini çok seviyordu, onun için Türkiye her şeyin üstünde idi…”

Kendisine hediye edilen evi şehit ailesine verdi

Polad Haşimov 2016 yılında Albay rütbesindedir ve Berde bölgesindeki kolordu da komutan yardımcısı olarak görev yapmaktadır.

Bölgedeki Talış ve Leletepe mevzilerinde zaman zaman şiddetli çatışmalar yaşanır. Ermeniler ellerinde tuttukları yüksek tepeden sürekli taciz atışı yapar, Azerbaycan ordusu şehit ve gaziler verir. Hatta bir defasında Azerbaycanlı Mehmetçikler Ermenilerin çapraz ateşinde kalır ve Haşimov genelkurmaydan destek ister. Ancak ne yazık ki destek gelmez! Kahraman generalimiz bunun üzerine biner tanka, dalar Ermenilerin arasına. Onu gören Ermeni kasapları şaşkına döner ve çil yavrusu gibi dağılır. Polad Talış Tepesiyle birlikte çevredeki köyleri de işgalden kurtarır, çok sevdiği askerlerini de.

Ancak bu duruma çok içerler. Hatta ordudan ayrılmayı bile ciddi ciddi düşünür. Devreye Milli Savunma Bakanı Zakir Hasanov girer ve istifasını reddederek görev yerini değiştirir. Ne garip tesadüftür ki, Polad’ın şahadet şerbetini içmesiyle başlayan II. Karabağ Savaşı öncesinde, ona Talış çarpışmalarında destek yollamayan ve Rus sempatizanlığıyla tanınan 27 yıllık Genelkurmay Başkanı Necmeddin Sadıkov görevden alınır.

Cumhurbaşkanı İlham Aliyev Talış zaferinin ardından Polad Haşimov’u kabul eder, onu “2’inci Derece Vatana Hizmet Madalyası” ile ödüllendirir ve birde ev hediye eder. Ancak o, kendisi kirada oturmasına rağmen evi sessiz sedasız bir şehit ailesine hediye eder.

Bu olayı sonradan öğrenen Semaye ana oğluna; “ Senin kendi evin yoktur, kirada kalırsın” deyince, tam da kendisine yakışan bir cevap verir o kahraman Türk evladı; “ Anacığım, şehidimizin eşi tek başına. Evi kira, çocuklarının okul masrafı, yemesi içmesi, ev kirası var. Ben ise çalışıyorum ve ailemin başındayım, bir gün gelir ben evi de alırım, ama o şehit eşi alamaz…”

Semaye ana İran’ın madalyasını reddetti

Semaye ana Ankara’da Anıtkabir’in yanı sıra, Azerbaycan’ın ulusal bağımsızlık hareketinin öncüsü ve Azerbaycan Demokratik Cumhuriyeti’nin kurucusu Mehmet Emin Resülzade ‘nin ve Başbuğ Alparslan Türkeş’in kabrini ziyaret etti. Ardından birlikte Hacı Bayram Veli Hazretlerine gittik. Koluma girdi, caminin avlusunda yürüyoruz. Bir ara durdu ve bana dönüp dedi ki; “Ay benim balam bilirmisen, İran’ın dini lideri Ali Hamaney bana General Kasım Süleymani madalyası gönderdi. Ben o madalyayı alır mıyım, bize Ermenilerle iş tutanların madalyası lazım değil. Ben Polad’ımı kabrinde narahat ettiremem…”

Ve şöyle diyor, bağrı yanık ama bir o kadarda başı dik Türk anası,bir kahraman yetiştirmenin huzuruyla;

Kahraman, kahraman yetiştirir

Kartal yuvasından kartal çıkar, başka bir şey çıkmaz.

Siz bizim kartallarımızsınız.

 Biz Azerbaycanlı olmakla beraber TÜRK’üz.

 Sağolsun Azerbaycan, sağolsun Türkiye.

Türk eğilmez…

 

Şehit Tümgeneral Polad Haşimov Kimdir?

Azerbaycan Milli Kahramanı Şehit Polad Haşimov, 2 Ocak 1975 tarihinde Gebele şehrinin Vendam köyünde dünyaya geldi, 5 aylıkken ailesiyle birlikte Sumgayıt şehrine göç etti. Burada ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Yükseköğrenimini Haydar Aliyev Azerbaycan Yüksek Harp Okulunda 1992 tamamladı, ardından eğitimine Türkiye’de devam etti.

2003 yılında binbaşı rütbesindeyken Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabul ettiği kararla “Askeri Hizmetlere Göre” madalyasına layık görüldü. Yarbay rütbesindeyken 2009 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararıyla “Vatan Uğrunda” madalyası alan Polad Haşimov, 2014 yılında ise 3.derece “Vatana Hizmet” madalyası, Nisan 2016 tarihindeyse yine Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararıyla Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarında gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle 2.derece “Vatana Hizmet” madalyası ile ödüllendirildi.

Polad Haşimov 24 Haziran 2019 yılında Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararıyla tümgeneral rütbesine terfi edildi.

14 Temmuz 2020 tarihinde 2020 Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarında şehit edilen ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinde Kurmay Başkanı da olan Haşimov, 9 Aralık 2020 tarihinde ülkesinin milli kahramanı ilan edildi.

 

 

 

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

İkili ilişkiler her geçen yıl gelişiyor

Kazaki tan Ankara Büyükelçi i Abzal Saparbekuly, Kazaki tan ve Türkiye ara ındaki diplomatik ilişkilerin 30 yıldönümü ve ile iyle ba ın toplantı ını düzenledi Büyükelçi Abzal...

BOSNA’DA BU SEFER GEÇ KALMAYALIM!

O manlının bölgeyi terk etme inin ardından kan ve gözyaşının bir türlü dinmediği Bo na’da yine tehlike çanları çalıyor! Vahşi batının “Çözüm ve barış formülü” olarak...