• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

İkili ilişkiler her geçen yıl gelişiyor

Kazakistan Ankara Büyükelçisi Abzal Saparbekuly, Kazakistan ve Türkiye arasındaki diplomatik ilişkilerin 30. yıldönümü vesilesiyle basın toplantısını düzenledi.

Büyükelçi Abzal Saparbekuly 2 Mart 1992 tarihinde iki ülke arasındaki diplomatik ilişkilere temel atıldığını ve 30 yıl içinde sadece siyasi alanda değil, ticari, ekonomik, askeri, ulaşım altyapısı, turizm, kültür, eğitim alanlarında da karşılıklı anlayış ve güven ruhuyla çok taraflı ilişkilerin geliştiğine dikkat çekti.

Büyükelçi Saparbekuly, 1992 tarihinde 30 milyon ABD doları ile başlayan ticari ilişkilerin, 2021’de 5 milyar ABD dolarına ulaşarak rekor kırdığına dikkat çekti.

Türkiye’nin Kazakistan ile ticaret yapan ülkeler arasında ilk beş içerisinde yer aldığını belirten Büyükelçi Abzal Saparbekuly, Türk yatırımcıların Kazakistan’a davet etti

Saparbekuly; “Son 30 yılda Türkiye Kazakistan ekonomisine 5 milyar dolar, Kazakistan ise Türk ekonomisine 1,1 milyar dolar yatırım yaptı, Türk yatırımının hızının artışı ve üç yıl boyunca rekor yatırımlar yatırılması Kazakistan’a olan büyük güvenin göstergesi. 2020-2021 döneminde yaşanan pandemiye rağmen 15 yeni proje başlatıldı. Ülkemize 2019 yılında 358 milyon, 2020’de 363 milyon ve 2021’in 9 ay içerisinde 535 milyon ABD doları miktarında yatırım yapıldı. Şu anda 27 yatırım projesi gerçekleştirilmekte ve 65 yeni projenin hayata geçirilmesi değerlendirilmekte” şeklinde açıklamalarını sürdürdü.

Büyükelçi Abzal Saparbekuly bununla birlikte iki ülke arasındaki işbirliğinin önemli yapısal mekanizmalarına dikkat çekti. Özellikle, verimli işbirliği örnekleri olarak Devlet Başkanlarının başkanlık ettiği üst düzey Stratejik İşbirliği Konseyi, Kazakistan Cumhuriyeti Başbakanı ve Türkiye Cumhurbaşkanı Yardımcısının eşbaşkanlığında gerçekleştirilmekte olan Hükümetlerarası Komisyon, Dışişleri Bakanları Stratejik Çalışma Grubunu ve sektörel çalışma gruplarını gösterdi.

04 Mart 2022 421 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

BOSNA’DA BU SEFER GEÇ KALMAYALIM!

O manlının bölgeyi terk etme inin ardından kan ve gözyaşının bir türlü dinmediği Bo na’da yine tehlike çanları çalıyor! Vahşi batının “Çözüm ve barış formülü” olarak...