• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

KAHRAMAN HAŞİMOV’UN AİLESİNE EKOAVRASYA’DAN VEFA

İkinci Karabağ Savaşı öncesinde, Azerbaycan ve Ermenistan arasında çıkan çatışmada 14 Temmuz 2020 günü şehit olan Azerbaycanlı Tümgeneral Polad Haşimov’un ailesine Avrasya Ekonomik İlişkiler Derneği (EkoAvrasya) tarafından “Avrasya Hizmet Ödülü” verildi.

Şehit General Polad Haşimov’un annesi Samaya Haşimova’ya ödülü; Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Ersin Tatar ve eşi Sibel Tatar ve EkoAvrasya Danışma Kurulu Başkanı Büyükelçi Hulusi Kılıç tarafından takdim edildi.

HİKMET EREN: RAHMETLE VE ŞÜKRANLA ANIYORUZ

EkoAvrasya Yönetim Kurulu Başkanı Hikmet Eren ödül törende yaptığı konuşmada, EkoAvrasya’nın önceliğinin Türk Dünyası olduğuna dikkat çekerken, Türkiye ve Avrasya ülkeleri arasındaki ekonomik, kültürel ve sosyal işbirliğinin ve dostluk bağlarının kuvvetlendirilmesine katkıda bulunmak amacıyla çalışmalarını sürdürdüğüne vurgu yaptı. Konuşmasında Avrasya Hizmet Ödülü’nü Şehit General Polat Haşimov’un adına vereceklerini aileye bildirdiklerinde memnuniyetle karşıladıklarını da söyleyen Eren bundan onur ve mutluluk duyduklarını da sözlerine eklerken “Şehit General Polat Haşimov’u rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz” ifadesine de yer verdi.

HAMANEY’İN ÖDÜLÜNÜ REDDETMİŞLERDİ

Şehit Haşimov’un ailesine geçtiğimiz aylarda İran dini lideri Ali Hamaney tarafından “Kasım Süleyman Madalyası” gönderilmiş ve aile söz konusu madalyayı reddetmişti. Hamaney’in madalyasını kabul etmeyen aile açıklamalarında şu ifadeye de yer vermişti: “İran’ın verdiği madalya bize lazım değil.”

Şehidin kardeşi İlham Haşimov madalyayı reddetmelerinin ardından Azerbaycan televizyonuna katılarak İran rejimine tepki göstermiş ve şöyle konuşmuştu: “Fars rejiminin 90’lı yıllarda da şimdi de kimden yana olduğunu şimdiye kadar hepimiz gördük. Fars rejimi bu konuda eğer dürüst olsaydı, 35 milyonluk Güney Azerbaycan Türklerine okul açardı. Kim ki yanımızdadır başımızda yeri var. Kim karşımızda ezip geçeriz.”

KENDİSİNE HEDİYE EDİLEN EVİ, ŞEHİT AİLESİNE BAĞIŞLAYAN

ŞEHİT POLAD HAŞİMOV KİMDİR?

Azerbaycan Milli Kahramanı Şehit Polad Haşimov (2 Ocak 1975 Sumgayıt – 14 Temmuz 2020 Tovruz), Azerbaycan Silahlı Kuvvetleri’nde tümgeneral rütbesiyle görev yapmaktaydı.

Ailesi aslen Azerbaycan’ın Gebele şehrinin Vendam köyündendir. 1975 yılında Sumgayıt şehrinde doğdu. Burada ilkokul, ortaokul ve lise eğitimini tamamladı. Yükseköğrenimini Haydar Aliyev Azerbaycan Yüksek Harp Okulunda 1992 tamamlayarak ardından eğitimine Türkiye’de devam etti.

2003 yılında binbaşı rütbesindeyken Cumhurbaşkanı Haydar Aliyev’in kabul ettiği kararla “Askeri Hizmetlere Göre” madalyası, yarbay rütbesindeyken 2009 yılında Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in kararıyla “Vatan Uğrunda” madalyası alan Polat Haşimov 2014 yılında ise 3.derece “Vatana Hizmet” madalyası, Nisan 2016 tarihindeyse yine Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararıyla 2016 Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları nedeniyle 2.derece “Vatana Hizmet” madalyası ile ödüllendirilmişti.

2016 yılında yaşanan Azerbaycan-Ermenistan çatışmaları sırasında Taliç köyü kırsalında savaşan 1.Kolordu’yu komuta eden Haşimov burada büyük kahramanlık gösterdiği için bir karakola verilmiş ve devlet tarafından da kendisine bir ev hediye edilmişti. Fakat Şehit General Polad Haşimov, kendisine hediye edilen evi bir şehit ailesine bağışlamıştı. 24 Haziran 2019 yılında Cumhurbaşkanı Aliyev’in kararıyla tümgeneral rütbesine terfi ettirilmişti.

14 Temmuz 2020 tarihinde 2020 Azerbaycan-Ermenistan çatışmalarında şehit edilen ve Azerbaycan silahlı kuvvetlerinde kurmay başkanı da olan Haşimov 9 Aralık 2020 tarihinde ülkesinin milli kahramanı ilan edildi.

admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

İkili ilişkiler her geçen yıl gelişiyor

Kazaki tan Ankara Büyükelçi i Abzal Saparbekuly, Kazaki tan ve Türkiye ara ındaki diplomatik ilişkilerin 30 yıldönümü ve ile iyle ba ın toplantı ını düzenledi Büyükelçi Abzal...

BOSNA’DA BU SEFER GEÇ KALMAYALIM!

O manlının bölgeyi terk etme inin ardından kan ve gözyaşının bir türlü dinmediği Bo na’da yine tehlike çanları çalıyor! Vahşi batının “Çözüm ve barış formülü” olarak...