• TurkishEnglishGermany

BİZDEN HABERLER

ÖZLÜ; “TÜRKİYE KENDİ HAVA SAVUNMA SİSTEMİNİ ÜRETEBİLİR”

Bürokratik hayatını Türk savunma sanayine adamış, 65’inci Hükümetin Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı ve Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü; “Türkiye S-400’lerin yerine kendi hava savunma sistemini üretebilir ve dost ve kardeş ülkelere pazarlayabilir. Türk şirketlerinin, Türk sanayisinin geldiği noktada bunu yapmak mümkün.” dedi.

Uzun yıllar Savunma Sanayii Müsteşar Yardımcılığı ve; Türk Uçak Sanayi A.Ş. (TUSAŞ), Havacılık Endüstrileri A.Ş. (HEAŞ), TEKNOPARK İstanbul, Savunma Teknolojileri Mühendislik Mühendislik A.Ş. (STM) ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi A.Ş. (TAI) şirketlerinde yönetim kurulu üyesi ve başkan olarak görev yapan Düzce Belediye Başkanı Dr. Faruk Özlü, Türkiye’nin kendi hava savunma sistemini üretebileceğini ifade etti. Dr. Özlü konuyla ilgili dergimize yaptığı açıklamada; “Savunma sanayimiz 2002 yılından sonra ciddi bir mesafe aldı. Bu da yerli üretim, yerli tasarım ve yurtiçi üretim noktalarında oldu. Proje bazlı çalışmalarda Türkiye’nin artık kendi sistemlerini tasarladığını ve ürettiğini, yaklaşık % 65 oranda yurtdışı bağımlılığının azaldığını görüyoruz. Türkiye geçen 20 yılda temel sorunlarını çözdü. Bizim gönlümüzden geçen, Türkiye’nin gelecek 20 yılda bir sıçrama yapması, ülkemizin buna ihtiyacı var. Biz geçen 20 yılda büyük bir mesafe aldık, ama dünya da durmadı, dünya da ilerliyor. 20 yıl öncede 17’inci büyük ekonomiydik, yine aynı sıradayız. Türkiye’nin gayri safi milli hâsılası, dünya gayri safi hâsılasının yaklaşık yüzde biridir. Bu iyi olduğumuz dönemlerde % 30 artar, kötü olduğumuz dönemlerde % 30 azalır. Ama bu 300 yıldır böyledir. Arzumuz Türkiye’nin artık bir sıçrama yapması ve dünya gayri safi hâsılasından % 2-3 pay alması. Bunun yolu üretim ekonomisinden geçiyor, Türkiye’nin üretim ekonomisine yönelmesi gerekiyor. Bu üretim ekonomisinin de teknoloji odaklı olması gerekiyor. Her şeyi üretmek değil, Pakistan ve Bangladeş gibi katma değeri düşük ürünler üretmek değil, yükte hafif pahada ağır ürünler üretmesi gerekiyor. Bu da bilgi ile olur, teknoloji ile olur. Bilgi üreten, teknoloji üreten, ürettiği teknolojiyi sanayiye enjekte eden ve katma değeri yüksek ürünler üreten bir Türkiye arzu ediyoruz.

Bir tek şeye ihtiyacımız var; çalışmak, daha çok çalışmak ve üretmek. Savunma teknolojileri ve üretimi Türkiye’nin önümüzdeki 20 yılda üzerinde özenle durması gereken bir konu. Ben bu sektörde yöneticilik yapan arkadaşlarımızın takvim bazlı çalışmalar yapmalarını arzu ediyorum. Çünkü zaman konusunda biraz savurgan davranıyoruz. Türkiye 2015 yılında hava savunma sistemi S-400 yerine ikame edebileceği hava savunma sistemini ciddi bir program dâhilinde üretme çalışmalarını yürütebilseydi, bugün Türkiye’nin aynen insansız hava aracı olduğu gibi kendi S-400’leri olabilirdi. Bunu Türkiye yapabilirdi, Türk sanayisi yapabilirdi. Nasıl yapabilirdi? İhtiyaç duyduğu, eksik olduğu alanlarda yurtdışından destek sağlayarak bunu yapabilirdi. Ama biz halen S-400’leri konuşuyoruz. Bence Türkiye’nin ne S-400’e, ne de bir başka hava savunma sistemine ihtiyacı yok, Türkiye bu sistemleri kendisi tasarlayabilir, kendisi üretebilir, ben teknolojik düzeyimizin ve gelişmişliğimizin buna müsait olduğunu düşünüyorum. Bu konulardaki fikirlerim son derece güncel, yani eski bilgiler değil, takip ediyor ve okuyorum. Dolayısıyla S-400’lerin yerine kendi hava savunma sistemini üretebilir ve dost ve kardeş ülkelere pazarlayabilir. Türk şirketlerinin, Türk sanayisinin geldiği noktada bunu yapmak mümkün” dedi.

Türkiye’nin son dönemde Türk Dünyası ile sıcak ilişkiler kurduğuna da dikkat çeken Dr. Faruk Özlü; “Bir Türk Birliği kurulabilir, ancak birlik üyelerinin birbirini tamamlaması lazım. Biz, Müslüman Türk olarak her zaman milletimizin bir araya gelmesini isteriz. Bunun öncülüğünü de Türkiye yapabilir. Türk ve İslam Dünyası arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konusunda bir yapılandırmaya gidilebilir” şeklinde açıklamalarını tamamladı.

 

12 Ağustos 2021 330 okunma
admin

Bu yazarın açıklaması maalesef yok.

BENZER YAZILAR

İkili ilişkiler her geçen yıl gelişiyor

Kazaki tan Ankara Büyükelçi i Abzal Saparbekuly, Kazaki tan ve Türkiye ara ındaki diplomatik ilişkilerin 30 yıldönümü ve ile iyle ba ın toplantı ını düzenledi Büyükelçi Abzal...

BOSNA’DA BU SEFER GEÇ KALMAYALIM!

O manlının bölgeyi terk etme inin ardından kan ve gözyaşının bir türlü dinmediği Bo na’da yine tehlike çanları çalıyor! Vahşi batının “Çözüm ve barış formülü” olarak...